Sommerfest2024Det var en virkelig fin vintersæsonafslutning på de ugentlige møder i Klærkesalen, som jo danner ramme langt de fleste møder i vores forening. Der er altid rigtig mange, der trofast dukker op om torsdagen. Vinteren var ikke helt forbi på dagen, hvor bestyrelsen virkelig havde lagt sig i selen for at give hos en rigtig hyggestund fra kl. 13 til 17. Der var fuldt besat ved bordene, og velkomstdrink var der sørget for. Det skulle være hyggeligt – og det blev det. Et overdådigt tag-selv-bord blev anrettet, og så kom der gang i kniv og gaffel. Flæskesteg, en portionsanrettet laks, asparges bundet ind i bacon, grillpølser, frugtsalat, almindelig salat og dertil hjemmebagt brød. Der var rimelige pensionistvenlige priser i baren på denne kolde dag, hvor temperaturen ikke sneg sig over de 20 grader. Lidt ild i pejsen havde været godt, men kirken har aldrig været udstyret med ildsted.

Vi klarede os med en smule alkohol for at holde varmen – og de danselystne havde mulighed for en swing-om. Dansegulvet var ikke overfyldt, men de samme 6-8 mennesker, som også dansede ved juletræsfesten, fik rørt sig. Musikken var meget tilbageholden, så det var muligt at tale sammen, selvom Jan Petersen og John Larsen, der spillede på guitar og el-bas, rigeligt gav lyd fra sig. De sang mange gode sange og det forblev hyggeligt, fordi de hensynsfuldt ikke skruede alt for højt op for lydstyrken. Det var to gode musikere med navnet ”De 2”, som gav os blød din underholdningsmusik. Der blev danset – og kaffe blev serveret. Vi fik alle en rigtig hyggelig eftermiddag, inden vi tog overfrakkerne på for at nå hjem. Trætheden var begyndt at melde sig, og en lille lur i bussen eller toget ville gøre godt. Alle de fremmødte havde den grå farve i håret, hvis de da ikke have været i Matas for at få lidt mere livlig farve på håret. Se det blev en rigtig fin eftermiddag som afslutning på vintersæsonen.

Tekst + billeder: ørs-

Flere billeder her