Dorte resizeDet var egentlig i mandags at vores alle sammens dygtige og pligtopfyldende førstedame i køkkenet havde fødselsdag. Nogle af klubbens medlemmer dukkede op på dagen i den Hansenske sommerresidens i det nordsjællandske med lykønskninger. Men den helt store dag var naturligvis torsdag, hvor Klærkesalens store sal var fyldt til bristepunktet med glade feststemte gæster. Blandt medlemmerne var der indsamlet en pæn sum, som var beregnet til at få dagens midtpunkt til at anskaffe sig en helt skinnende og ny cykel. Ønsket om et nyt køretøj, der ikke behøver kørekort, havde længe været stort. Kørekort har hun ikke – og hvem er så denne ”hun”. Det er naturligvis Dorte – gift med formanden for hele forsamlingen. Det er blev hendes lod at skaffe kager og anden hjemmebag til møderne, og i årevis har vi sidder og mæsket os i bagværk, der er blevet til i den lille lejlighed på C.F.Richsvej. Lejligheden er såmænd af passende størrelse, hvis ikke formanden har indtaget det ene af værelserne med mange af de klenodier, som var med til at give Danmarks Radios medarbejdere særdeles herlige oplevelse til fester og sportsbegivenheder. Fru Dorte kunne sagtens bruge mere plads til at afkøle bagværk – men sådan er det ikke. Cyklen, som skulle indkøbes til Dorte, blev ikke indkøbt for medlemmernes indsamlede midler, fordi hun og formanden for få dage siden købte en cykel – flot og ny – fordi den gamle ikke længere var tjenlig til transport af Dorte selv, mel, gær, æg, kagepynt m.m. Altså cyklen var indkøbt, og nu er Dortes overvejelser en elektrisk plæneklipper eller anden motordrevet hjælpemiddel til at gøre hverdagen nemmere. Formanden selv var ikke med til hyldesten af fru Dorte. Desværre. Den senere tid har ikke været helt nem for ægteparret Hansen, men humøret holdes stadig oppe. Og fejringen af Dorte med Henrik V’s korte tale, de mange sange og så de fantastiske lagkager, som Dorte den dag havde med på bagagebæreren. Vi spiste kage, drak kaffe og sang til ære for vores trofaste mester ud i mad og kager til gavn for medlemmerne i møde efter møde. Stort hurra, kære Dorte – og tak for de mange kager i de forløbne år.

Foto og tekst: ørs-